Artifisyel Sfinkter Ameliyatı

Çalışmalarıma Üroloji bilim dalında başlamış ve uzmanlığını almış birisi olarak, insan sağlığına ve yaşamına katkıda bulunmaktan onur duydum. Günümüzde gelişen teknoloji ve yeni teknikler sayesinde artık birçok ürolojik hastalıkların tedavisini yapabilmekteyiz. Mahremiyetin hassas olduğu Üroloji bilim dalında hastalarımın sağlıkları kadar mahremiyetlerine önem vermekteyim.


İdrar Kaçırma

Artifisyel SfinkterArtifisyel sfinkter protezi idrar kaçırma problemleri ile mücadele eden kişilere önerilen bir tedavi yöntemidir. Genç ya da ileri yaşlarda görülebilen bu sorun kişinin sosyal hayatını ve psikolojik durumunu büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle idrar tutamama durumundan mustarip kişiler hangi yaş aralığında olursa olsun ürolojik bir muayeneden sonra doktor uygun görürse protez taktırma işleminden faydalanabilir.

İdrar kaçırma, başlı başına kişinin sosyal ve psikolojik durumunu etkileyen bir rahatsızlıktır. İşin kötü tarafı, idrar kaçırma probleminin sosyal ve psikolojik alanda yaşanan sıkıntılar ile de meydana gelebilir. Belli bir noktadan sonra bir kısır döngüye dönüşecek bu durumda yerleştirilecek protez kişinin yaşam konforunu yükseltecek, oldukça etkili bir cerrahi müdahaledir.

Üriner Artifisyel Sfinkter İmplantasyonu


Üriner artifisyel sfinkter implantasyonu, yukarıda da kısaca değindiğim nedenlerden dolayı hayat kurtarıcı bir tedavi yöntemidir. Esasında bir protez olan implantasyon, günümüzde sıklıkla kullanılan petler – yetişkin bezlerden çok daha etkili, pratik ve uzun vadede ekonomik bir tedavi şeklidir.

Hapşırma, öksürme, ıkınma ve gülme gibi durumlarda kişinin idrar torbasını bir miktar ya da tamamen boşaltması şeklinde seyir eden idrar kaçırma problemi, her zaman protez ile sonuçlanmaz. Burada esas önemli olan hastanın durumunun tedaviye uygun olmasıdır. Bu uygunluğu ise yalnızca yapılan testler sonucu uzman ürolog onaylayabilir. Sistoskopi ve pet testi ile belirlenen uygunluk, ameliyat süreci ve ameliyat sonrasının hastada bir problem yaratmaması için oldukça önemlidir.

Artifisyel Sfinkter Ameliyatı


Artifisyel Sfinkter Ameliyatı, üretra adı verilen idrar kanalından mesaneye bir sonda yerleştirilmesi ile başlar. Yapılacak küçük bir kesi ile devam eden operasyonda penis ve testisler ana işlem bölgesidir. Hastanın ölçüleri ile uyumlu bir sfinkterin üretraya yerleştirilmesi sonrasında mesane yanına balonumsu bölümün yerleştirilmesi hastaya iyileşme sürecinden sonra sağlıklı idrar yapma olanağı tanır.

Toplamda üç ayrı yere protez yerleştirildikten sonra protez derhal devreye sokulmaz. Protezin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için operasyon sonrasında yaklaşık 1 – 1.5 ay protez aktive edilmez. Bu durum sonucunda yaklaşık bir buçuk ay kadar daha idrar tutamayan hasta iyileşme sürecini tamamladıktan sonra deri altına yerleştirilen pompa ile idrar yapma düzenini oluşturabilir.

Artifisyel Sfinkter Ameliyatı Fiyatları


Artifisyel sfinkter ameliyatı fiyatları, operasyonun sağladığı faydalar göz önüne alındığında oldukça uygundur. Hastanın sosyal hayatına direkt olarak etki eden operasyon ayrıca diğer alternatif tedavi yöntemlerinden çok daha uygundur. Esasında bir tedavi yöntemi değil, hastanın semptom etkilerine bir önlem amacı ile kullanılan yetişkin bezleri, uzun vadede hem soruna bir çözüm üretmez hem de maliyet açısından hastayı oldukça zorlar.

Ameliyat fiyatı hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir. Hastanenin genel politikasına bağlı olarak değişen fiyatlar yine operasyonun gerçekleşeceği hastanenin ödeme kolaylıkları ile artabilir ya da azalabilir.

SGK karşılıyor mu gibi soruların cevabı da yine operasyonun geçeceği hastaneye göre değişkenlik göstermektedir. Özel ve devlet hastanesi gibi farklı hastanelerin olduğu ülkemizde hasta arzu ederse operasyonu özel klinklerde de gerçekleştirebilir.

 
AYRINTILAR

Çalışma Saatleri


Pazartesi
09:00 – 18:00
Salı
09:00 – 18:00
Çarşamba
09:00 – 18:00
Perşembe
09:00 – 14:00
Cuma
09:00 – 18:00
Cumartesi
09:00 – 16:00
Pazar

İLETİŞİM

Op.Dr. Ruhi GÜNGÖR


İletişim İçin

0505 347-6091


e-Posta

drruhi@hotmail.com
OP.DR. RUHİ GÜNGÖR

OP.DR. RUHİ GÜNGÖR