Böbrek Tümörleri

Çalışmalarıma Üroloji bilim dalında başlamış ve uzmanlığını almış birisi olarak, insan sağlığına ve yaşamına katkıda bulunmaktan onur duydum. Günümüzde gelişen teknoloji ve yeni teknikler sayesinde artık birçok ürolojik hastalıkların tedavisini yapabilmekteyiz. Mahremiyetin hassas olduğu Üroloji bilim dalında hastalarımın sağlıkları kadar mahremiyetlerine önem vermekteyim.


Böbrek Hastalıkları

Böbrek TimörleriBöbrek tümörü, böbrekte bulunan bir anomalidir. Damar, düz kas ve yağdan oluşan tümörler kitle adı altında da anılmaktadır. Hızlıca çoğalıp yayılabilen tümörler iyi ya da kötü huylu olabilmektedir. Oluşum nedeni açısından farklı etkileri bulunan tümörler çoğunlukla irsi ve çevresel nedenlerden dolayı oluşabilir.

Tedavisi bulunan böbrek tümörü evrelerden oluşmaktadır. Başlangıç evrelerinde kolay kolay tespit edilmeyen tümör, ilk evrelerde belirti göstermemektedir. Çoğunlukla tesadüfen keşfedilen tümörler ancak ilerleyen evrelerde ciddi belirtiler vermektedir. Bu da rahatsızlığın tespitinin geç olmasına yol açmaktadır.

Erken teşhis, rahatsızlığın giderilmesi için oldukça önemlidir. Erken teşhis edildiği takdirde kolaylıkla tedavi edilebilen tümörler, ileri evrelerde daha komplike tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Böbrek Tümörü Neden Olur?


Böbrek tümörü neden olur sorusu bu rahatsızlıktan şüphelenen pek çok kişinin yönelttiği bir sorudur. İyi ve kötü huylu olmak üzere iki çeşit tümörün bulunduğu kitlelerin oluşumu, hem çevresel hem de genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Sigara kullanımı, tıpkı diğer kanser türlerinin başlıca nedeni olduğu gibi böbrek tümörünün de nedenidir. Çoğunlukla sigara tüketimi gerçekleştiren kişilerde rastlanan iyi ya da kötü huylu tümörler obeziteye bağlı olarak da oluşabilmektedir. Genetik yatkınlığın da büyük rol oynadığı tümör oluşumu, kalıtımsal bir hastalık olan VHL sendromu nedeni ile de oluşabilir.

Kısacası böbrekte kitle oluşumunu engellemek için yaşam şekli değiştirilmelidir. Genetik faktörler ortadan kaldırılamayacağı için sigara kullanımını kesmek, dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak gibi önlemler alınması, kanserin oluşumunu engellemek için yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

İyi Huylu Böbrek Tümörü


İyi huylu böbrek tümörü, büyük ölçüde yağdan oluşan kitlelerdir. Kolaylıkla tespit edilen bu kitleler çoğunlukla tomografi ve ultrasonografi ile tespit edilir. Çoğunlukla ciddi belirtiler sergilemeyen iyi huylu böbrek kitleleri, kişiden kişiye farklı yoğunlukta seyir edebilir. Zaman zaman karın ağrısı şeklinde gözüken belirti, çoğunlukla hasta tarafından ciddiye alınmaz. Bu nedenle de tümörün tespiti belli bir zaman alabilir.

Çoğunlukla idrar yolunda bulunan enfeksiyon ve tıkanıkla ilişkili görüşen tümörler şişmiş hücrelerden oluşur. Kansere çevirmeyen bu iyi huylu böbrek kitleleri cerrahi müdahaleler ile alınabilmektedir. Oluşumu kişiye kötü huylu kitleler kadar sorun yaratmayan tümör uzman bir doktorun önerisi ve önderliğinde çıkartılabilir.

Kötü Huylu Böbrek Tümörü


Kötü huylu böbrek tümörü, maalesef kişiye pek çok olumsuz etkide bulunmaktadır. Tedavisi mümkün olan bu kitleler iyi huylulardan farklı olarak kişide pek çok farklı belirti göstermektedir. Buna rağmen tıpkı iyi huyluda olduğu gibi ilk evrelerde kitle belirti gösteremeyebilir. Buna bağlı olarak teşhis edilmesi tıpkı iyi huylu kitlelerde olduğu gibi zaman da alabilir.

Çoğunlukla renal hücreli karsinomdan oluşan kötü huylu tümörler, sıklıkla ileri yaşlarda görülür. 50 İle 60 yaş arasında görülen bu tümör, bazı kalıtsal rahatsızlıklar ile ya da çevresel faktörlere bağlı olarak gelişebilir.

Tedavisi cerrahi müdahaleler ile gerçekleşen tümör, zaman içinde tekrarlayabilir. Tedavi edilmediği takdirde sonu ölümle sonuçlanacak tümör, evresine bağlı olarak pozitif sonuçlar da doğurabilir. Robotik cerrahi ile tedavisi mümkün olan kötü huylu tümörler, her geçen gün gelişen teknoloji ile bu rahatsızlıktan mustarip olan kişilere daha çok umut vermektedir.

Böbrek Tümörü Belirtileri


Böbrek tümörü belirtileri bulunan bir rahatsızlıktır. Makalemin önceki kısımlarında da sıklıkla belirttiğim gibi, belirtiler ilk evrelerde dikkagt çekici boyutlara ulaşmayabilir. Buna karşın belirtiler kişinin ağrı eşiği gibi değişkenlere bağlı olarak kimi hastalarda daha yoğun görülebilir. Bu durum, rahatsızlığın tedavisi açısından doktora ve hastaya büyük ölçüde avantaj sağlar. Ateş, yüksek tansiyon, travma dışı ağrılar, halsizlik, kiloda yaşanan değişimler gibi belirtiler aşağıdaki gibidir.

 • Yüksek ateş

 • Hiper tansiyon

 • Yan ağrıları

 • Sırt ağrıları

 • Bitkinlik

 • İdrar renginde değişiklik

 • Ani görülen kilo kayıpları

 • Bacakta görülen şişme

 • Bilekte görülen şişme


Böbrek Tümörü Tedavisi


Böbrek tümörü tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Erken dönemde teşhis edildiği takdirde yüksek oranlarda başarı sağlayan tedavi, sık sık ilerlemiş evrelerde de başarı ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle rahatsızlığa sahip olan kişi umutsuzluğa kapılmamalı, moral ve motivasyonunu endişeler ile düşürmemelidir.

Pek çok farklı tedavi yöntemi ile ortadan kaldırılan durum çoğunlukla cerrahi müdahale ister. Tek bir tedavi yöntemi ile sınırlandırılmayan süreçte sıklıkla kullanılan yöntemler aşağıdaki gibidir.

 • Kemoterapi

 • Cerrahi operasyon

 • Hormon takviyeleri

 • İmmünoterapi

 • Stereotaksik radyocerrahi


Cerrahi müdahale sonrası hastada bir takım sorunlar görülebilir. Tekrarlayan küçük ebatta kitleler ya da enfeksiyon gibi sorunlar ek tedavi yöntemleri ile ortadan kolaylıkla kaldırılabilir. Komplikasyonların minimuma inmesi ve rahatsızlığın tekrar etmemesi açısından tedavi yöntemlerinde doktorun uygun gördüğü kombinasyonları denemek büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.
AYRINTILAR

Çalışma Saatleri


Pazartesi
09:00 – 18:00
Salı
09:00 – 18:00
Çarşamba
09:00 – 18:00
Perşembe
09:00 – 14:00
Cuma
09:00 – 18:00
Cumartesi
09:00 – 16:00
Pazar

İLETİŞİM

Op.Dr. Ruhi GÜNGÖR


İletişim İçin

0505 347-6091


e-Posta

drruhi@hotmail.com
OP.DR. RUHİ GÜNGÖR

OP.DR. RUHİ GÜNGÖR