Erkeklerde Cinsel İsteksizlik

Çalışmalarıma Üroloji bilim dalında başlamış ve uzmanlığını almış birisi olarak, insan sağlığına ve yaşamına katkıda bulunmaktan onur duydum. Günümüzde gelişen teknoloji ve yeni teknikler sayesinde artık birçok ürolojik hastalıkların tedavisini yapabilmekteyiz. Mahremiyetin hassas olduğu Üroloji bilim dalında hastalarımın sağlıkları kadar mahremiyetlerine önem vermekteyim.

İktidarsızlık tedavisi

Tavsiyeler

Erkeklerde Cinsel İsteksizlikErkeklerde cinsel isteksizlik tamamen cinsel isteğin kesilmesi şeklinde olabilir. Cinsel isteğin azalması şeklinde de görülebilen bu isteksizlik durumu farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Örneğin herhangi bir rahatsızlığı gidermek için kullanılan ilaçlar ya da benimsenen hayat tarzından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca erkeklerde psikolojik etmenlere bağlı olarak da isteksizlik görülebilmektedir.

Öncelikle belirtmek isterim ki, böyle bir sorundan mustarip iseniz kesinlikle korkmayın. Zira zaman zaman her insanın libidosunda yükselme ya da azalmalar görülebilir. Çoğu zaman geçici bir durum olan bu isteksizlik, her zaman kaygı uyandıracak ciddiyette olmaz. Yalnızca ergenliğin başından itibaren süregelen isteksizlik durumları sonradan olanlara nazaran daha ciddi sonuçlar barındırsa da rahatsızlık, çoğunlukla düzeltilebilir durumdadır. Yani öncelikli olarak rahat bir nefes almalı daha sonra konunun nedenini araştırmalı ve doğru çözüm yolları aranmalıdır. Zira dediğim gibi isteksizliğin pek çok farklı nedeni ve çeşidi bulunmaktadır. Örneğin cinsel istek bozukluğu olarak adlandırabileceğimiz isteksizlik, cinsel yaşamın tümüne yayılmak zorunda değildir.

Yani sevgilisine ya da eşine karşı cinsel istek duymayan bir kişi pek ala mastürbasyon yapabilir, erotik film ve dergilerden etkilenebilir. Burada önemli olan sakin olup, uzman bir kişiye durumu olduğu gibi aktarmaktır. Bunun aksi söz konusu olduğunda kişi semptomları başka bir rahatsızlıkla karıştırabilir, yanlış tedavi yolları seçerek iyileşme sürecini güçleştirebilir. Örneğin cinsel isteği azaldığı için uyarılma ve boşalma sorunları ile mücadele eden bir kişi, durumu sertleşme sorunu olarak algılayarak iktidarsızlık tedavisi görmeye çalışabilir. Söz konusu sorun bir sertleşme sorunu olmadığı için kişi hem tedaviden aksiyon alamaz hem de tedavinin işe yaramadığını düşünerek umutsuzluğa kapılabilir; durumu kötüleştirebilir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri


Cinsel isteksizlik nedenleri hastalıklar, ilaçlar, psikiyatrik rahatsızlıklar, eşe duyulan ilgi kayıpları, cinselliğin inançlar ile çelişmesi, eşcinsellik ve stres olarak sıralanabilir.

Kullanılan psikiyatrik ilaçların bazıları cinsel istek kaybına neden olabilmektedir. İlaç kullanımı kesildikten kısa bir süre sonra kişide görülen cinsel istek artacaktır. Geçici istek kaybı anlamına gelen bu durum kişilerde panik uyandırmamalıdır.

Birlikteliklerde zaman içinde çeşitli sorunlar baş gösterebilir. Ortaya çıkan sorunlarla birlikte eşler arasında ilgi azalmaları yaşanabilir. Eşe duyulan ilgi kaybı, doğal olarak cinsel yaşama da yayılacaklar. Bu gibi durumlarca aile ve / veya seks terapisi durumun giderilmesinde etkili olabilmektedir.

Psikolojik etmenler görülen nedenler arasında zirvede yer almaktadır. Kişinin sahip olduğu dini inanç, öğrendiği değerler ya da dönemsel buhranlar isteksizliğe, sertleşme problemlerine (iktidarsızlık) yol açabilmektedir.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi Yöntemlerinde Dikkat!


Cinsel isteksizlik tedavisi hastalığın kendi kadar ciddiye alınması gereken bir konudur. Bu nedenle sorunun geçmesi umudu ile kulaktan dolma bilgileri ciddiye almamalı, mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Örneğin cinsel isteksizliğin nedeni hormonal olmadığı halde hormon takviyesi olan bir kişi mevcut hormon seviyesini bozacak ve yarardan çok kendisine zarar getirecektir. Yahut durumun psikolojik olduğu kanısına varan bir hasta, aldığı sakinleştirici ve depresyon ilaçlarıyla mevcut isteğini daha da azaltabilir hatta yok edebilir. Bu nedenle cinsel isteksizlik tedavileri ile ilgili kararları mutlaka uzman bir doktorla birlikte almanız sizin yararınıza olacaktır.

Seks terapisi, dinamik yönelimli seks terapisi, uzun vadeli bireysel seks terapisi gibi pek çok farklı terapi yöntemi tedavi seçenekleri arasındadır. Burada takip edilecek tedavi yöntemi daha çok neden odaklıdır. Öncelikli olarak soruna yol açan neden tespit edilir, daha sonra nedene bağlı olarak ilaç ya da terapi gibi tedavi yolları izlenir.
AYRINTILAR

Çalışma Saatleri


Pazartesi
09:00 – 18:00
Salı
09:00 – 18:00
Çarşamba
09:00 – 18:00
Perşembe
09:00 – 14:00
Cuma
09:00 – 18:00
Cumartesi
09:00 – 16:00
Pazar

İLETİŞİM

Op.Dr. Ruhi GÜNGÖR


İletişim İçin

0212 211-3333 (Özel Kadıoğlu Hastanesi)
0850 711-3333 (Özel Kadıoğlu Hastanesi)
0505 347-6091


e-Posta

info@ruhigungor.com
rgungor@kadiogluhastanesi.com
OP.DR. RUHİ GÜNGÖR

OP.DR. RUHİ GÜNGÖR