Mesane Kanseri

Çalışmalarıma Üroloji bilim dalında başlamış ve uzmanlığını almış birisi olarak, insan sağlığına ve yaşamına katkıda bulunmaktan onur duydum. Günümüzde gelişen teknoloji ve yeni teknikler sayesinde artık birçok ürolojik hastalıkların tedavisini yapabilmekteyiz. Mahremiyetin hassas olduğu Üroloji bilim dalında hastalarımın sağlıkları kadar mahremiyetlerine önem vermekteyim.

Meshane tümörü tedavisi

Mesane Hastalıkları

Mesane KanseriMesane kanseri, mesanede yer alan tümörlerin kötü huylu olması durumunda ortaya çıkar. Mesane kesesinde yer alan yani mesaneyi oluşturan duvarların kitlelere sahip olması ile seyir eden kanser erkeklerde prostat kanserinden sonra sıklıkla görülen kanser türü arasında yer almaktadır. Yaklaşık olarak erkeklerde %10 oranında görülme sıklığına sahip olan bu kanser türü kadınlarda da görülebilmektedir. Ortalamaya bakıldığında ileri yaşlarda karşılaşılan bu rahatsızlık için belli bir yaş aralığını risk grubunda göstermek yanlış olur. Zira kanser, erken yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Teşhisi bakımından kanser bir uzmana ve çeşitli testlere ihtiyaç duymaktadır. Hastanın şikayetlerini dinlemek, detaylı bir fiziksel muayene gerçekleştirmek ve sistoskopi, ultrasonografi ya da üriner tomografi gibi bilgisara bağlı görüntüleme araçları teşhiste oldukça önemlidir.

Mesane Kanseri Ölümcül Müdür?


Mesane kanseri ölümcül müdür, maalesef ki ölümcül olabilmektedir. Tedavi edilmediği taktirde hastayı yaşamdan koparan bu rahatsızlık erken dönem teşhisleri ile tedavi edilebilir. Tedavi sonucu günlük yaşantısına geri dönen hastalar, bazı durumlarda rahatsızlığı tekrar geçirebilir. Her zaman için geçerli olmayan bu durum, tıpkı ilk seferde olduğu gibi tedavi edilebilir durumdadır.

Genel anestezi ile gerçekleştirilen muayeneler, tedavi sürecinde geçirilen operasyonlar ve kullanılan ilaçlar pek çok kişiyi rahatsızlıkla başa çıkmak yerine zamana bırakmaya itmektedir. Oldukça yanlış bir tutum olduğunu düşündüğüm bu durum, kişinin rahatsızlıktan kurtulma ihtimalini sıfıra düşürür. Tedavi edildiği takdirde büyük oranda başarılar sağlayan bu rahatsızlıkta motivasyonu yüksek tutmak, stresten uzak durmak, kullanılan ilaç ve tedaviyi istikrarlı bir şekilde devam etmek altın değeri taşımaktadır.

Mesane Kanseri Neden Olur?


Mesane kanseri neden olur ile alakalı pek çok farklı suale tabi tutulmaktayım. Kesin bir cevabı olmayan bu durum, mesanede yer alan hücrelerin hızlıca çoğalıp yayılması ile oluşur. Lakin risk grubunu oluşturan kişiler için net bir şey söylemek imkansızdır. Beyaz ırka mensup olmak, erkek olmak, ileri yaşlarda olmak, sıklıkla üriner rahatsızlıklar geçirmek, daha önceki rahatsızlıkları tedavi etmek amacı ile olunan bir takım tedaviler kansere yakalanma riskini arttırsa da hiç birini neden göstermek pek doğru olmaz.

Sigara kullanımı ile doğru orantılı olarak görülen bu kanserde, stresten uzak durma, sağlıklı beslenme, alkol tüketimini kısıtlama, sigara gibi tütün ve tütün ürünlerinin kullanımını azaltma, mümkünse bırakma gibi eylemler hastalığın oluşumunu ve tekrar edişini kısıtlar.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?


Mesane kanseri belirtileri çoğunlukla sessizdir. Oldukça ağrısız olduğu bilinen bu rahatsızlıklarda en sık görülen belirti idrarda kan bulunmasıdır. İdrar renginden de kolaylıkla anlaşılabilecek bu durum, idrar renginin kahverengi ya da pembeyi andırması ile tespit edilebilir. Kimi zaman idrar renginde çıplak gözle görülen renk değişimleri görülmeyebilir. Bu gibi durumlarda yapılacak mikroskobik bir çalışma, hematüri adı verilen idrardaki kan saptanabilir.

Gerçekleştirilen mikroskobik çalışmalar ile hematüri saptanması daima kansere işaret etmez. Zira sistit, böbrek taşı gibi pek çok rahatsızlıkta da idrarda kana sıklıkla rastlanır.

Kısacası kişide kanser olup olmadığını belirlemek yapılacak bir takım testlere bağlıdır. Yalnızca semptomlara bakarak bir kanıya varılması kesinlikle doğru sonuçlar doğurmayacaktır.

Mesane Kanseri Tedavisi ve Yöntemleri Nelerdir?


Masane kanseri tedavisi için farklı yöntemler izlenebilmektedir. Tedavi sürecinde farklı yöntemlerin izlenmesi, rahatsızlığın pek çok farklı özellik gösteren evrelerden geçmesi ve farklı tiplerinin bulunmasından kaynaklanır. Kişinin genel sağlık durumu gibi değişkenlere bağlı olarak da değişebilen tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir.

  • Cerrahi müdahale

  • Radyoterapi

  • Kemoterapi


Tedavi süreci boyunca bu tedavi yöntemleri kendi içinde kombinasyonlar oluşturabilir. Örneğin kemoterapi cerrahi müdahale öncesinde ya da sonrasında kullanılabilir. Bazı durumlarda ise yalnızca cerrahi müdahale rahatsızlığın giderilmesinde yeterli olabilmektedir.
AYRINTILAR

Çalışma Saatleri


Pazartesi
09:00 – 18:00
Salı
09:00 – 18:00
Çarşamba
09:00 – 18:00
Perşembe
09:00 – 14:00
Cuma
09:00 – 18:00
Cumartesi
09:00 – 16:00
Pazar

İLETİŞİM

Op.Dr. Ruhi GÜNGÖR


İletişim İçin

0505 347-6091


e-Posta

drruhi@hotmail.com
OP.DR. RUHİ GÜNGÖR

OP.DR. RUHİ GÜNGÖR