Penis Bozuklukları

Çalışmalarıma Üroloji bilim dalında başlamış ve uzmanlığını almış birisi olarak, insan sağlığına ve yaşamına katkıda bulunmaktan onur duydum. Günümüzde gelişen teknoloji ve yeni teknikler sayesinde artık birçok ürolojik hastalıkların tedavisini yapabilmekteyiz. Mahremiyetin hassas olduğu Üroloji bilim dalında hastalarımın sağlıkları kadar mahremiyetlerine önem vermekteyim.


Penis Bozuklukları

Penis BozukluklarıPenis bozuklukları, erkeklerin cinsel organında görülen rahatsızlıklara verilen genel addır. Farklı nedenlere bağlı olarak doğabilecek bu bozukluklar kimi zaman medikal ilaçlarla, kimi zaman küçük müdahalelerle, kimi zaman da kapsamlı operasyonlar ile giderilebilmektedir.

Erkek için iki çok önemli görevi yerine getiren penis, çoğunlukla sünnet nedeni ile çeşitli bozukluklar sergileyebilir. Bunun dışında iltihaplanma ya da tümör gibi nedenlerle de bozukluk gösteren penis, tedavi edilmelidir. Erkeğin idrar yapma ihtiyacını karşılamanın yanı sıra üreme eylemine gösterdiği katkılardan dolayı oldukça büyük bir önem arz eden bu organ; testis ya da mesanede görülen rahatsızlıkların uzantısı olarak da kişiye sorun çıkartabilir, bozukluk meydana getirebilir. Bu nedenle bozukluğun tedavi sürecinin başlaması ve başarılı bir şekilde tamamlanması için mutlaka ama mutlaka bozukluğa yol açan alt etkenleri keşfetmek büyük değer taşır.

Penis Bozuklukları Sünnet Nedeni İle


Penis bozuklukları sünnet nedeni ile meydana gelebilmektedir. Küçük yaşta geçirilen bir operasyon olan sünnet, yanlış uygulandığı takdirde kişiye sorunlar açabilir. Penis başını örten derinin alınmasını kapsayan sünnet, derinin çok dar olmasına ya da derinin geriye kaçmasına bağlı olarak sorunlar doğurur. Tedavi edilmediği takdirde kişide idrar yapamama, damlalar halinde idrar yapma, peniste şişme, peniste kızarma gibi istenmeyen semptomlar görülebilir.
Sünnet derisinin geriye kaçması durumunda erken müdahale oldukça önemlidir. Geç kalınmış vakalarda deri kesilerek genişletilme sağlansa bile durumun verdiği rahatsızlığa fazla bir etki etmeyecektir. Erken teşhiste ise durum biraz daha rahatlatıcıdır. Erken teşhis ile geriye kaçan sünnet derisinin ileriye çekilmesi mümkündür.

Penis Bozuklukları Tümör Nedeni İle


Penis bozuklukları tümör nedeni ile meydana gelebilmektedir. Siğiller şeklinde de seyir edilebilen bu tümörler toplumda oldukça yaygın görülmektedir. Penisin herhangi bir yerinde görülebilen bu tümörler görsel açıdan penisi olumsuz yönde etkileyeceği gibi bulaşıcı durumdadır. Karnabahar görüntüsü ile bir et benini andıran siğiller, tedavi edilebilir durumdadır. Dondurma, yakma ya da cerrahi müdahaleler ile çekip çıkarma gibi seçenekler tedavi süresinde hem doktor hem de hasta ile değerlendirilir.

Kanser olarak da kendini gösterebilen tümörler, sert nodüller biçimi ile karşımıza çıkabilmektedir. Penis kanseri olarak adlandırabileceğimiz bu rahatsızlık çoğunlukla sünnet olmamış kişilerde görülür. Penis başı iltihabı ile ilintili olarak da karşımıza çıkabilecek bu hastalık, ilk bakışta kişiye bir yarayı andırabilir.

Penis Bozuklukları Sertleşme ve Diğerleri


Penis bozuklukları sertleşme sorunları olarak karşımıza çıkabilmektedir. Penisin kendi başına oldukça ağrılı bir şekilde ereksiyon haline gelmesini kapsayan bu rahatsızlıklar farklı yaş aralıklarına sahip erkeklerde görülebilir. Aniden gelişen bu rahatsızlık oldukça ağrılı bir sürece sahiptir. Peniste yer alan damar sisteminin hasara uğraması ile yaygın olarak görülen bu rahatsızlık, kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler. Kimi zaman ayları bulan sertleşme durumu, istek dışında gerçekleştiği gibi idrar yapmada çeşitli güçler de doğurur. Tümöre bağlı olarak olabilecek bu rahatsızlık, enjektör yardımı ile kanın penisten çıkartılması ile tedavi edilebilir. Pıhtı önleyici ilaçlar ile devam eden süreç, kişinin genel sağlık durumuna göre uzayabilir ya da kısalabilir.

Penis iltihabı gibi rahatsızlıkların da var olduğu bozukluklar, penis yaralanmaları ile de görülebilir. Oldukça hassas bir yapıya ve büyük bir öneme sahip olan penis, çocuk yaşlarda iltihaplandı ise sorun genellikle sünnet ile alakalıdır. Durum sonrada gelişiyor ise, kişinin genital temizlik rutinini atladığı anlamını taşır.
AYRINTILAR

Çalışma Saatleri


Pazartesi
09:00 – 18:00
Salı
09:00 – 18:00
Çarşamba
09:00 – 18:00
Perşembe
09:00 – 14:00
Cuma
09:00 – 18:00
Cumartesi
09:00 – 16:00
Pazar

İLETİŞİM

Op.Dr. Ruhi GÜNGÖR


İletişim İçin

0505 347-6091


e-Posta

drruhi@hotmail.com
OP.DR. RUHİ GÜNGÖR

OP.DR. RUHİ GÜNGÖR