Yetişkin erkeklerde sertleşmiş bir penisin ortalama uzunluğu 10–13 cm′dir. Normal penis boyu 8–14 cm arasındadır. Normalden büyük penis boyu ise 14–16 cm arasındadır. Yapısal bozukluk olan anormal penis, boyu 7 cm’nin altında veya 16 cm’den çok daha uzun olan penislerdir.[1]

Peniste, sertleşmeyi sağlayan süngerimsi cisim olarak nitelenen ve corpus kavernazum adı verilen iki adet anatomik yapı mevcuttur. Bu yapıların uzunluğu ve çapı ise penisin boyutlarını belirler. Kavernöz cismin boyunun uzatılması mümkün değildir ancak bununla birlikte bu yapıların görünür kısımları kadar, penis kökü dediğimiz kısımda da devam ettiği biliniyor. Yani cilt altına uzanan ve görünmeyen bir kısım da mevcuttur. Kavernöz cismin yaklaşık boyu 15 ila 30 cm arasında değişmektedir. Penis uzatma cerrahisi de bu durumu kullanır. Kavernöz cismin bu özelliği, bugün doktorlara penis uzatma operasyonu yapma kabiliyeti kazandırıyor.

Penis uzatma cerrahisinde, bahsettiğimiz Kavernöz cismin cilt altında kalan kısmının bir miktarını daha görünür hale getirmek mümkündür. Daha doğrusu penis uzatma cerrahisi Kavernöz cismin görünmeyen kısmının bir bölümünü daha görünür kılmaya çalışmaktan ibarettir. Bu amaçla penisi pelvik kemiğe bağlayan suspansatuar ligama kesilir ve cilt çekilmelerinin azaltılması için de v-y plasti şeklinde cilt kesisi yapılır. Bu sayede 1-3 cm arasında uzama elde edilebilmektedir.  Ayrıca pubik bölgede aşırı yağlanması olan şahıslarda da bir uygulama yapılabilir. Bu bölgedeki yağın uzaklaştırılması ile belli bir oranda uzama sağlanabilmektedir.

Penis kalınlaştırması ise pubik bölge ve karın bölgesinden toplanan yağların peniste kavarnöz cisimler ile cilt arasına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Bu amaçla dolgu malzemelerinin kullanımı ise hem yüzey alanının geniş olması nedeniyle hem de maliyet ve alerjik reaksiyon risklerinin söz konusu olması nedeniyle tavsiye edilmemektedir. Penis kalınlaştırma operasyonunda en iyi dolgu malzemesi ise kişinin kendisinden alınan yağ dokusu olacaktır. Ancak enjekte edilen yağın %40-50’lık kısmı ilk altı aylık süre içerisinde nekroz nedeniyle kaybolabilmektedir ve tekrarlayan enjeksiyonlar yapılmaktadır. Bu enjeksiyonlar kesinlikle kavarnöz cisimler içerisine ya da glans penis dediğimiz penisin uç kısmına yapılmamaktadır. Bu önemli ve dikkat edilmesi gereken bir nokta… Ancak zaten uzman bir doktor ile görüştüğünüzde böyle bir durum söz konusu olmaz.

Penis Uzatma Operasyonu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1 – Penis boyu uzatma ve kalınlaştırma ameliyatlarında anestezi şekli nedir?

Penis ameliyatlarında genellikle lokal anestezi ile birlikte sedasyon anestezi yöntemi tercih edilir. Bu sayede de hastalar genel anestezi ile uyutulmaz ama operasyon sırasında da herhangi bir ağrı hissetmez. Dolayısıyla da hem hastaların hem de hekimlerin anestezi konusunda tercih ettikleri uygulama bu şekilde olmaktadır.

2 – Penis uzatma ya da kalınlaştırma ameliyatlarında genel anestezinin tercih edildiği durumlar var mıdır?

Bazı durumlarda ve özellikle de penis kökünün üst kısmında liposuction uygulanması planlanıyorsa, genel anestezi tercih edilebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktorunuz, muayene ve teşhis sonrası gerekli görerek sizi bilgilendirecektir.

3 – Operasyon sonrası süreç nasıl olmaktadır?

Genellikle penis uzatma ya da penis kalınlaştırma ameliyatları sonrasında 1 gün süre ile hastanede kalınması önerilmektedir. Hafif düzeyde ağrı hissedilmesi ise son derece doğaldır. Bunun için doktorunuz ağrı kesici ilaçlar verecek ve sizi rahatlatacaktır. Bununla birlikte ereksiyonu engelleyici ilaçlar ile iyileşme sürecine zarar verecek ereksiyon hali engellenecektir. Ayrıca hastalarımızın ameliyattan sonra ortalama 1 ay süreyle cinsel perhiz uygulamalarını öneriyoruz. Bu sayede yapılan operasyon sonrası iyileşme süreci çok daha başarılı bir şekilde gerçekleşecektir.

4- Olası komplikasyonlar nelerdir?

Penis uzatma ameliyatında da, penis kalınlaştırma ameliyatında da tüm ameliyatlarda olduğu gibi komplikasyon riski bulunmaktadır. Bunları genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz; yara iyileşme problemleri, kanama, enfeksiyon, iz kalma problemi, duyu sinirlerinin zedelenmesi, şişliğin uzun sürmesi. Bu gibi durumlar ile karşılaşabileceğinizi bilerek bu ameliyatları tercih etmelisiniz. Zaten doktorunuz da sizi bu tür konularda bilgilendirecektir.

5 – Kimler penis uzatma ya da kalınlaştırma ameliyatı olabilir?

Genel bir kural olarak 18 yaşını aşmış her erkek penis uzatma ya da penis kalınlaştırma ameliyatı olabilmektedir. Üstelik bu ameliyatları olabilmek için penisin kısa ya da ince olması gerekmiyor. Yani bu bir şart olarak öne sürülmüyor. Mevcut penis boyu ya da kalınlığı ile ilgili bir kriter olmaksızın, daha uzun ya da daha kalın olmasını isteyenler bu konuda uzman doktorlara başvurup, penis uzatma ya da penis kalınlaştırma ameliyatı olabiliyor.  Dolayısıyla buradaki tek kriterin 18 yaş olduğunu söyleyebiliriz. Daha detaylı bir inceleme ve planlama için ise uzman hekimlere başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Not: Penis uzunluğu ve kalınlığı, kesinlikle cinsel tatmin garantisi vermemektedir. Cinsel tatmin, partneriniz ile olan karşılıklı beklentilere, diyaloğa ve uyuma bağlı olarak gelişmektedir. Bunun bilincinde olarak penis uzatma, penis kalınlaştırma ve benzeri operasyonları tercih etmelisiniz.
OP.DR. RUHİ GÜNGÖR

OP.DR. RUHİ GÜNGÖR