Prostat Büyümesi Tedavisi

Çalışmalarıma Üroloji bilim dalında başlamış ve uzmanlığını almış birisi olarak, insan sağlığına ve yaşamına katkıda bulunmaktan onur duydum. Günümüzde gelişen teknoloji ve yeni teknikler sayesinde artık birçok ürolojik hastalıkların tedavisini yapabilmekteyiz. Mahremiyetin hassas olduğu Üroloji bilim dalında hastalarımın sağlıkları kadar mahremiyetlerine önem vermekteyim.


Prostat Büyümesi

Prostat Büyümesi (BPH+BX)Prostat büyümesi, erkeklerde bulunan prostat organında gerçekleşir. Zaman içinde büyüme gösteren organ, sağlıklı olduğu durumlarda erkeğe büyük faydalar sağlar. Spermlerin hareket ve canlılığını muhafaza eden prostat, üreme işleminde büyük rol oynar. Çocuk oluşumu için uygun ortamı da pıhtılaşma ile sağlayan prostat çoğunlukla 25 yaşlardan itibaren büyümeye başlar. Büyüme, zaman geçtikçe artar. Bu da rahatsızlığın semptomlarının artmasına, belirginleşmesine yol açar.

İyi ve kötü huylu büyümelerin söz konusu olduğu rahatsızlıkta öncelikli olarak büyümenin tipini belirlemek gerekmektedir. Büyümenin tipini belirlemek alınacak önlem ve izlenecek tedavi açısından önem taşır.

Yalnızca semptomlara bakarak prostat büyümesinin iyi ya da kötü huylu olduğunu tespit etmek mümkün değildir. Bu nedenle yapılacak detaylı bir ürolojik muayeneye ihtiyaç vardır. Hem el yolu ile fiziksel müdahale hem de prostat biyopsisi gibi medikal müdahaleler muayene için gereklidir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH)


İyi huylu prostat büyümesi, oldukça yaygın görülen bir durumdur. İleri yaşlarda görülen rahatsızlık çoğunlukla hormon dengesi ile ilintilidir. Hastanın idrar yapması ile ilgili çeşitli problemler doğuran rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde bile kansere çevirmez. Lakin hastanın idrar yapma şeklini, gündelik ve cinsel hayatı doğrudan etkilediği için hastalığın tedavi edilmesi şiddetle önerilir.

Tedavinin başlaması için öncelikli olarak kişinin rektal tuşe muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Uzman bir ürolog tarafından gerçekleştirilecek muayene elle müdahale gerektirir. Pek çok hastanın fikrinden bile rahatsızlık duyduğu elle fiziksek muayene BPH adı ile de anılan iyi huylu büyümenin teşhisi için şarttır.

Prostat Büyümesi Belirtileri


Prostat büyümesi belirtileri, hastanın günlük yaşamındaki konforunu etkileyecek biçimdedir. Kişinin idrar yapma rutinini bozacak şekilde semptomlar gösteren büyüme çoğunlukla aşağıdaki gibi belirtiler gösterir.

  • İdrar tazyikinde düşüş – azalma – zayıflama görülmesi

  • İdrar yapma esnasında idrarın tek bir hat üzerinden değil çatallanarak (dağılarak) akması

  • Tek seferde idrar torbasını boşaltamama (Aralıklar ile idrar yapma)

  • İdrar yaparken zorlanma

  • İdrarı tamamlamanın normalden daha fazla zaman alması

  • İdrar yaparken ıkınmaya ihtiyaç duyma

  • İdrar yapmaya başlamadan önce bekleme


Belirtileri ile kişinin gündelik yaşantısını sekteye uğratacak bu semptomlar hastalığın evresi ilerledikçe daha da belirginleşecek – ağırlaşacaktır. Özellikle iyi huylu (BPH) tipinde olmayan durumlarda belirtilerin ciddiye alınmaması, rahatsızlığın ilerleyerek belirtilerinin ağırlaşmasına yol açar.

Prostat Büyümesi Tedavisi


Prostat büyümesi tedavisi, ciddiye alınması gereken bir konudur. Bunun nedeni prostatta görülen büyümenin kötü huylu olması durumunda kansere çevirme ihtimalinin oldukça yüksek olmasıdır. Medikal ve cerrahi gibi seçeneklerin bulunduğu tedavide hastalığın evresi, kişide oluşturduğu semptomların ciddiyetine göre belirlenir.

Büyümenin önüne geçmede çoğu zaman hastalar cerrahi müdahaleden kaçınmaktadır. Bu da bu rahatsızlığa ameliyatsız çözümler üretilmesine neden olmaktadır. Bitkisel karışımların yer aldığı alternatif tedavi yöntemleri placebo etkisi yapabileceği için yararlı olabilse de kesinlikle kesin tedavi yöntemi değildir. Doktorun önerdiği tedavi yönteminin yanında, yine doktora danışarak kullanacağınız bitkisel destek izleyebileceğiniz en akılcı tedavi yöntemi olacaktır.

Tedaviye destek olarak beslenmeye dikkat etmek, spor yapmak, sigara ve alkol tüketimini azaltmak da faydalı bir tedavi desteği olacaktır.
AYRINTILAR

Çalışma Saatleri


Pazartesi
09:00 – 18:00
Salı
09:00 – 18:00
Çarşamba
09:00 – 18:00
Perşembe
09:00 – 14:00
Cuma
09:00 – 18:00
Cumartesi
09:00 – 16:00
Pazar

İLETİŞİM

Op.Dr. Ruhi GÜNGÖR


İletişim İçin

0505 347-6091


e-Posta

drruhi@hotmail.com
OP.DR. RUHİ GÜNGÖR

OP.DR. RUHİ GÜNGÖR