Varikosel Ameliyatı

Çalışmalarıma Üroloji bilim dalında başlamış ve uzmanlığını almış birisi olarak, insan sağlığına ve yaşamına katkıda bulunmaktan onur duydum. Günümüzde gelişen teknoloji ve yeni teknikler sayesinde artık birçok ürolojik hastalıkların tedavisini yapabilmekteyiz. Mahremiyetin hassas olduğu Üroloji bilim dalında hastalarımın sağlıkları kadar mahremiyetlerine önem vermekteyim.


Varikosel

VarikoselVarikosel, erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Kısırlığa sebebiyet verdiği gerekçesi ile oldukça korkutucu olan bu rahatsızlık, oldukça yaygındır. Erkeklerin yüzde on beşinde (%15) görülen bu rahatsızlık testis damarlarında görülen genişlemedir. Vücuda yansıyan ağrılar ile seyir eden hastalık, küçük yaşlardan itibaren ilerlemeye başlar. Hemen hemen ergenliğe denk gelen başlangıç, damarların genişleyip uzaması ile gelişir.

Sperm oluşumunu etkileyen rahatsızlık, spermlerin hareketliliğini ve canlılığını doğrudan etkiler. Bu yönü ile çocuk oluşumuna etki eden rahatsızlık “varikosel kısırlık yapar mı?” sorusunun cevabını doğrudan etkiler.

Üroloji uzmanı bir doktor tarafından gerçekleştirilecek muayene ile tespit edilen rahatsızlık;

 • Elle muayene

 • Scrotal renkli dopler sonografi


Gibi yöntemlerle ile teşhis edilebilir.

Rahatsızlık, hasta için ölümcül boyutlar taşımaz. Bu nedenle rahatsızlığın tedavisinde herhangi bir aciliyet söz konusu değildir. Birkaç aylık bekleme sürecinin söz konusu olabileceği tedavi, bu noktada herhangi bir zarara sebebiyet vermez. Bu noktada önemli olan pozitif bir düşünce yapısına girip, doktorun önerdiği tedavi şeklini ve zamanını kabullenerek belirtilerin azaltılmasına yönelik bir politika izlemektir. Kişi asla çocuk sahibi olmayacağı düşüncesi ile moralini bozmamalı, gelişen tıbba tedavinin etkinliği açısından güvenmelidir. Tedavi sürecinden sonra doktorun önerilerini kişi dikkate almalı, yaşam tarzını bu öneriler çerçevesinde geliştirmelidir.

Varikosel Belirtileri


Varikosel belirtileri, ergenlik ile görülür. Oluşan belirtiler zamanla artar. Kısırlığa neden olabilen ve kişide çeşitli ağrılara yol açan rahatsızlık ilerleyen süreçte hormonal dengesizliğe de yol açabilir. Testosteron seviyesinin düşmesi ile cinselliğe negatif yönden etki edecek rahatsızlık, genç yaşlarda testisin küçük ebatlarda kalmasına ya da zamanla küçülmesine neden olabilir.

Bu rahatsızlığın başlıca belirtileri aşağıdaki gibidir.

 • Bacakta görülen ağrılar

 • Kasıkta görülen ağrılar

 • Testiste görülen ağrılar

 • Erkeklik hormonunda (testosteron) görülen azalmalar

 • Küçülen testis

 • Büyümesi duran testis

 • Kısırlık

 • Testislerin bulunduğu yerde (scrotum) şişme / şişlik

 • Düzenli cinsel birleşmeye karşın çocuk sahibi olamama


Varikosel Tedavisi


Varikosel tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Mikro cerrahi ile tedavisi mümkün olan tedavi, mikroskobik biçimde gerçekleştirilir. Kasık bölgesinde yapılacak cerrahi müdahale yaklaşık yarım saat sürmektedir. Oldukça kolay bir operasyon olan müdahale, bebek oluşumuna uygun biyolojik sistemin oluşumuna etki eder.

Operasyon sonrası aynı gün hastanın taburcu olması ameliyatın ne denli kolay olduğunu kanıtlar niyelikte. Yarım saat gibi kısa bir sürede tamamlanan operasyon sonunda, üreme oranında başarı %50 – %60 civarında artmaktadır. Varikosel ameliyatı sonunda beklenen iyileşme üç ay sonrasında tamamen sağlanır. Oldukça düşük komplikasyonunun olması, mikro cerrahi ile operasyonu geçiren hastanın varlığını arttırmıştır.

Tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğuran tedavi, ilerleyen evrelerde kişiye organ kaybı olarak geri dönebilir. Yalnızca ilerlemiş evrelerde söz konusu olan bu durum testisin sıvı biriktirmesi, şişmesi ve zamanla zarar görmesi ile mümkün olur.

 
AYRINTILAR

Çalışma Saatleri


Pazartesi
09:00 – 18:00
Salı
09:00 – 18:00
Çarşamba
09:00 – 18:00
Perşembe
09:00 – 14:00
Cuma
09:00 – 18:00
Cumartesi
09:00 – 16:00
Pazar

İLETİŞİM

Op.Dr. Ruhi GÜNGÖR


İletişim İçin

0505 347-6091


e-Posta

drruhi@hotmail.com
OP.DR. RUHİ GÜNGÖR

OP.DR. RUHİ GÜNGÖR